Forum SEWS-P Strona Główna SEWS-P

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Prasówka

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SEWS-P Strona Główna -> SEWS Leszno
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marta




Dołączył: 23 Lis 2008
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:31, 23 Sty 2009    Temat postu: Prasówka

[link widoczny dla zalogowanych]



Do tej pory w zakładzie SEWS w Lesznie wypowiedzenia otrzymało 88 pracowników (© D. Andruszkiewicz)

Głos Wielkopolski Daniel Andruszkiewicz

2009-01-16 10:09:47, aktualizacja: 2009-01-16 10:10:21

Na Zachodzie Europy ubywa klientów w salonach samochodowych, u nas ubywa miejsc pracy. Tak w skrócie można opisać sytuację zakładów firmy SEWS w Lesznie i Rawiczu, produkujących wiązki elektryczne na potrzeby koncernów motoryzacyjnych.
Jeszcze w kwietniu ubiegłego roku nic nie wskazywało na zapaść, którą mamy teraz. W obu zakładach pracowała wówczas największa liczba osób od chwili uruchomienia przez SEWS działalności w Polsce - około 2,8 tysiąca ludzi.

- W grudniu podjęliśmy decyzję o konieczności zwolnień grupowych i zgłosiliśmy taki zamiar w urzędach pracy. Chodziło wtedy o 188 osób tylko z leszczyńskiego oddziału. Nie wszystkich zwolniliśmy. 88 pracowników dostało wypowiedzenia, a 36 wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płac. Tylko 8 osób nie skorzystało z przekwalifikowania i kontynuowania pracy na nowych warunkach w innym dziale - informuje Andrzej Czarnul, dyrektor leszczyńskich zakładów SEWS.

Zakładając, że kryzys wpłynie na rynek w tak wielkim stopniu, że SEWS będzie miał jeszcze mniej zamówień, to do końca września pracę może stracić kolejnych 940 osób.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marta




Dołączył: 23 Lis 2008
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:35, 23 Sty 2009    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]



ZWOLNIENIA - Solidarność negocjuje z firmą SEWS
21.01.2009
Załoga zakładu SEWS w Lesznie oczekuje, aby związki zawodowe mocniej zaangażowały się w obronę ich miejsc pracy, niż to ma miejsce do tej pory - FFOT. DANIEL ANDRUSZKIEWICZ

Z chwilą, gdy pierwszym pracownikom firmy SEWS w Lesznie kierujący zakładami zaczęli wręczać wypowiedzenia z pracy, załoga zaczęła domagać się od związków zawodowych ochrony i wsparcia.

Wprawdzie związkowcy zapewniają, że będą podejmowali działania, aby liczba zwalnianych była jak najmniejsza, ale jednocześnie przypominają, że występują głównie w imieniu swoich członków.
Do tej pory z zakładów firmy SEWS w Lesznie zostało zwolnionych 88 osób, a osiem innych nie zgodziło się na zmianę warunków pracy i płacy.

Jednak potwierdzone ostatnio plany redukcji zatrudnienia są znacznie większe i mają objąć zarówno załogę w Lesznie, jak i w Rawiczu. Jeśli sprzedaż samochodów na światowych rynkach nadal będzie spadała, a co za tym idzie, będzie się zmniejszało zapotrzebowanie na produkowane przez SEWS wiązki elektryczne, to z liczącej w ubiegłym roku 2800 osób załogi może zostać zaledwie około 1,5 tysiąca.
::: Reklama :::

– Związki zawodowe powinny nas bronić, przecież od tego są – przekonują pracownice, które spodziewają się zwolnienia.

– Odejdźmy od tego stereotypu, że związek broni wszystkich pracowników – odpowiada Karol Pasiak, przewodniczący Oddziału Leszczyńskiego NSZZ Solidarność. – Nie oznacza to, że nie prowadzimy rozmów z dyrekcją zakładów. Tego typu spotkania odbywają się systematycznie i staramy się, aby firma przyjęła pewne proponowane rozwiązania.

Chodzi o ochronę pracowników, którzy ukończyli 50 lat, rezygnację z nadgodzin, nie- zwalnianie obu małżonków w przypadkach, gdy zarówno żona, jak i mąż są zagrożeni utratą pracy. Jak wskazują związkowcy, pewnymi rozwiązaniami są także urlopy, czy przechodzenie na połowę etatu. Dzisiaj przedstawiciele Solidarności mają się ponownie spotkać z dyrekcją zakładów.
Sytuacją firmy SEWS zaniepokojone są także samorządy. Utrata pracy oznacza często zwiększenie się liczby osób ubiegających się o pomoc społeczną.

– Samorząd w takiej sytuacji, gdy sprawa dotyczy koniunktury w firmie prywatnej, nie ma wielkiego pola manewru, dysponuje jedynie regulacjami w zakresie podatków lokalnych, które w działalności takich koncernów jak SEWS, mają znaczenie marginalne – zaznacza Tadeusz Pawłowski, burmistrz Rawicza. Podobnie sprawa wygląda w Lesznie, gdzie rocznie do kasy miejskiej SEWS wpłaca około 200 tysięcy złotych podatku.

– Nawet jeśli zrezygnowalibyśmy z tej kwoty w zamian za gotowość firm do utrzymania miejsc pracy, to dla tego rodzaju koncernu jak SEWS, to są niewielkie koszty prowadzenia ich działalności w naszym mieście – przekonuje Tomasz Malepszy, prezydent Leszna.

SEWS rozpoczął działalność w Lesznie w 1995 roku. Wtedy to grupa 10 osób w hali na lotnisku rozpoczęła szkolenia na pierwszej taśmie. We wrześniu 1996 roku uroczyście otwarto pierwszą halę produkcyjną na ul. Okrężnej. Wtedy zatrudnionych było 150 ludzi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Wto 10:55, 17 Lut 2009    Temat postu:

Info Dzień Dobry gazeta bezpłatna



Leszczyńskie placówki SEWS przenoszą się do Egiptu. Zamyka się zakłady w Lesznie i Rawiczu. W pierwszym z nich straci pracę prawie ośmiuset ludzi, w drugim około czterystu. W sumie na bruk trafi 1.200 leszczyniaków! To absolutny rekord zwolnień w historii regionu leszczyńskiego. Tymczasem poza Solidarnością, która walczy o jak najwyższe odprawy dla swoich członków, nie widać specjalnego zainteresowania tym tematem przez loklane władze. Być może - nie wiedzą jak się zachować. W końcu to sytuacja bez precedensu. Taka skala zwolnień była jednak do przewidzenia w branży motoryzacyjnej, gdy totalny kryzys zmniejszył boom na nowe pojazdy. Pewnie, że kilka lat temu, nikt się tego nie spodziewał. A o lokalizację dawnego Lukasa (potem SEWS) zacięcie walczyły poszczególne miasta regionu. No i stało się. W naszym regionie najbardziej kryzys dotknie Leszno, Rawicz i Gostyń - te miasta, gdzie ulokowały się szczególnie firmy branży motoryzacyjnej i meblarskiej. A w tych gałęziach recesja jest największa. Nie ma co chować głowy w piasek - jak jest kryzys gazowy, to nawet Tusk przerwał narciarskie wakacje i wrócił do kraju. Bo coś władze muszą temu przeciwdziałać. Podobnie chyba powinny zachować się nasze leszczyńskie lokalne samorządy. A co do SEWS, to klamka zapadła. Tylko kilkudziesięciu osobom zaproponowano czasowy wyjazd do Egiptu. Tam będą szkolić miejscowych pracowników. Tam warunki pracy i płacy są niższe niż w Polsce. Jak nie będą chcieli pracować leniwi zwykle Arabowie, to ściągnie się Chińczyków. Prawda jest bolesna: u nas - robi się za drogo dla zachodnich firm. I to wcale nie chodzi o wysokie płace dla pracowników, tylko o stałe podwyżki cen prądu, gazu, podatków itp. A to już wina rządzących....
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marta




Dołączył: 23 Lis 2008
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 11:00, 17 Lut 2009    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Solidarność przegrała z SEWSem


05.02.2009.
Niepowodzeniem zakończyły się negocjacje w sprawie zwolnień grupowych w firmie SEWS. W obu zakładach: w Lesznie i Rawiczu w tym roku jeszcze pracę straci ponad 900 osób. Nie udało nam się wynegocjować mniejszej liczby zwalnianych ani bardziej korzystnych warunków – powiedział Radiu Elka Dariusz Wegnerski z Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ Solidarność.
Negocjacje Solidarności z zarządem firmy SEWS trwały kilka tygodni. Nie doszliśmy do porozumienia – przyznaje Dariusz Wegnerski. Zarząd firmy pozostał przy swoim – do października z zakładów w Lesznie i Rawiczu zwolnionych zostanie do 940 osób. To górna granica – zastrzega działacz związku – nie jest przesądzone, czy zostanie osiągnięta. Związkowcom nie udało się jednak „uszczknąć” ani jednej osoby z tej liczby. Oznacza to, łącznie ze zwolnieniami z poprzedniego roku pracę w japońskim koncernie traci 1300 osób.
Jedynym pocieszeniem może być fakt, że zwolnienia nie obejmą osób, które w momencie podpisania porozumienia mają ukończone 50 lat. Postulowaliśmy, żeby objęło to tych, którzy „pięćdziesiątkę” skończą w całym tym roku – mówi Wegnerski – jednak zarząd na razie nie ustosunkował się do tego wniosku. Solidarność proponowała też wprowadzenie w firmie programu dobrowolnych odejść. SEWS zadeklarował, że jest tym zainteresowany, jednak żadnych konkretnych ustaleń nie poczyniono. (jad/tekst i foto)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marta




Dołączył: 23 Lis 2008
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:34, 17 Lut 2009    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

To nie Solidarność obiecywała cuda - Karol Pabisiak



10.02.2009.
Jesteśmy niezależni, ale nie od światowego kryzysu – tak szef leszczyńskiej Solidarności Karol Pabisiak tłumaczy niepowodzenie negocjacji w sprawie zwolnień w leszczyńskim SEWSie. Mimo że nie udało się zmniejszyć skali zwolnień Pabisiak za sukces uważa wprowadzenie kryteriów, według których firma wypowie pracę.

Solidarność, która wygrała z komunizmem, przegrywa z drapieżnym kapitalizmem – przyznaje Karol Pabisiak. Mimo to uważa, że w negocjacjach z zarządem firmy SEWS nie można mówić o klęsce związku. Z pewnością ci, którzy do Solidarności wstąpili, tego nie żałują – mówi – półtora roku temu wynegocjowaliśmy podwyżki dla pracowników. Teraz jednak firmę dopadł kryzys, skutkujący wielką redukcją zatrudnienia – do października pracę straci ponad 900 osób. Mimo że w nazwie mamy „Niezależny”, nie jest to niezależność od światowego kryzysu – zastrzega Pabisiak - to nie my obiecywaliśmy ludziom cuda. Negocjacje jego zdaniem przyniosły kilka osiągnięć. Udało nam się skłonić zarząd SEWSa do wprowadzenia kryteriów zwolnień – mówi – stażu pracy, ochrony jednego ze współmałżonków czy osób w wieku powyżej 50 lat.
Pabisiak przekonuje, że sytuacja w japońskiej firmie nie powinna przełożyć się na niechęć pracowników innych przedsiębiorstw do zrzeszania się w związkach. (jad/tekst i foto)AC


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SEWS-P Strona Główna -> SEWS Leszno Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin